Statkářská vila k rekonstrukci - PRODÁNO
Dům se jménem Parlament
Rodinný dům č.p. 12 zvaný Parlament v obci Horní Sloupnice představuje ideální investiční příležitost k přestavbě na více malometrážních bytů nebo k vybudování rodinného sídla.
cena 7 500 000 Kč
Dispozice
Rodinný dům č.p. 12 je volně stojící, osazený ve svažitém terénu. Je částečně podsklepený, dvoupodlažní
v podstřešním prostoru s půdou, v půdorysu ve tvaru U, zastřešen sedlovými střechami. Nachází se
zde čtyři neobývané bytové jednotky. V 1. NP velikosti 2x 1+1. V 2. NP velikosti 2x 2+1. Obvodové nosné konstrukce nadzemní části jsou zděné (tl. 45-60 cm), stropy s rovným podhledem,
okna dřevěná, podlahy v podstandardním provedení (nášlap - PVC, prkenné, jekor), vnitřní omítka
břizolitová a vápenocementová, vnější omítka vápenocementová. Dřevěný vázaný krov s vaznými
trámy a krytinou je ze skládaných tašek s cihelny původního majitele. Byty jsou vytápěny akumulačními kamny, jeden byt je
vytápěn teplovodním systémem s radiátory, zdrojem tepla jsou krbová kamna s výměníkem.
Doplňkovým zdrojem vytápění jsou kamna na pevná paliva.
Lokalita
Nemovitost leží v západní zastavěné části obce, 70 m od silnice procházející obcí (po levé straně ve
směru na Horní Sloupnici). Okolní zástavbu tvoří rodinné domy, základní škola a prodejna potravin. V dostupové vzdálenosti je centrální část obce (budova OÚ) 1,1 km, autobusové nádraží 400 m a železniční nádraží Ústí nad Orlicí 7 km.
Sloupnice se rozkládá po obou březích Sloupenského potoka v délce téměř 8 km na
trase mezi městy Litomyšl a Ústí nad Orlicí - prochází zde silnice II/360. Horní Sloupnice je část
obce Sloupnice v okrese Svitavy. Obec má základní občanskou vybavenost (obchody, mateřská
škola, základní škola I. a II. stupeň, domov pro seniory, lékárna, restaurace, pošta, knihovna).
Turisticky příjemné okolí Sloupnice je tvořeno mírně zvlněným terénem polí a luk, který přechází
do lesních porostů.
Technický stav
Dům byl pořízen v roce 1922 (dle zjištění na stavebním úřadu ve Sloupnici). Rodinný dům je jako celek
v neudržovaném stavebně technickém stavu, vyžaduje celkovou rekonstrukci. Prvky
krátkodobé životnosti jsou dožité. Byty mají podstandardní konstrukce a vybavení,
podstandardní dispoziční uspořádání, vyšší světlou výšku místností (3 m). Byty v 1. NP
vyžadují celkovou rekonstrukci, jeden byt v 2. NP byl v posledních letech modernizován, druhý byt
v 2. NP měl v posledních letech modernizovanou koupelnu. Technický stav bytů v 2. NP
vyžaduje rovněž modernizaci.
Napojení na IS: Je napojen na el. energii, veřejný vodovod. Není napojen na veřejnou kanalizaci.
Dispoziční rozdělení: 1.PP - sklípek (SN stavebně neupravený, přístupný z bytu v 1. NP). 1.NP - byt 1+1 (předsíň se schody do sklepa, kuchyně, pokoj, předsíň hygieny, koupelna s WC /sprchový kout/, koupelna /vana/, spíž), byt 1+1 (chodba, kuchyně, pokoj, komora, chodba u koupelny, koupelna /vana/). 2.NP - byt 2+1 (chodba, kuchyně, 2x pokoj, koupelna s WC /sprchový kout/, předsíň u koupelny, spíž), byt 2+1 (chodba, kuchyně, 2x pokoj /jeden pokoj není vytápěn/, chodba u koupelny, koupelna /vana/, WC). Sklepní prostory jsou stavebně neupravené.
- pozemek 1748 m2
- zahrada 1362 m2
- užitná plocha 384 m2
- počet místností 10
Jak šel čas...
Jen málo nemovitostí mě dokáže dojmout k slzám a tohle je jedna nich. Z Prahy do Sloupnice, obce nedaleko Litomyšle jsem se poprvé vydala v lednovém dni za deštivého počasí. Klíče od domu mi přinesl místní sedlák, dlouholetý přítel majitelů. Málo mluvil a byl dojatý. Těžko se smiřoval s tím, že místní PARLAMENT, krásná budova pod školou hledá po 100 letech nové majitele.
Parlament, dvoupatrovou budovu se čtyřmi byty nechal v první polovině 20. let minulého století vystavět majitel zdejší cihelny, hospodář a svého času i starosta obce Jan Zahalka.
Historií jeho rodu se nechal inspirovat Alois Jirásek k napsání venkovského dramatu. Z rodiny Zahalků pocházeli mimo jiné pan rada na ministerstvu zemědělství, soudce, lékařka nebo sestry, které založily nový církevní řád. Parlament se vile říká proto, že se tu scházeli sousedé a vedli živé debaty od počasí k politice - jako v parlamentu.
Pan Zahalka měl jako správný hospodář ve zvyku vše pečlivě promýšlet. Velkou obytnou budovu hodlal postavit tak, aby ladila k sousední škole a zadal proto její návrh stejnému architektovi. Dokonce plánoval, že v jedné její částí bude také obchod se školními potřebami, ale na to už nedošlo. Horní patro sloužilo jeho dětem, v dolním patře bydleli tři rodiny nejvěrnějších zaměstnanců cihelny.
Jeho tašky a cihly měly v širokém okolí znamenitou pověst a to díky místní hlíně, jejíž kvalitu si pan továrník nechal oficiálně ověřit. Pečlivá kontrola kvality každého kusu znamenala, že tašky při vzájemném ťuknutí musely zazvonit.
Působení Zahalkova rodu ve Sloupnici skončilo v 50. letech komunistickou šikanou a vyhnáním ze vsi. Po revoluci dostala rodina majetek zpět a teď je na prodej. Moc si přeji, aby se našel nový majitel, který krásné budově vdechne nový život a smysl.