JAK VYBRAT SPRÁVNÉHO MAKLÉŘE

01.01.2021

Kolikrát za život jste si koupili nebo prodali nemovitost? Zkoušeli jste to sami nebo přes realitní kancelář? Dopadlo to dobře nebo Vám zbyly oči pro pláč?

Nemovitost kupuje nebo prodává většina z nás jednou či dvakrát za život. Nemovitost představuje náš domov, život, utváří vzpomínky nejen na dětství a z finančního hlediska bývá to nejcennější co máme. Proto bychom měli pečlivě vážit s kým budeme spolupracovat při jejím prodeji nebo nákupu.
Paradoxně byla činnost realitního makléře až do března 2020 v Čechách živností volnou a nebylo potřeba prokazovat odborné znalosti či profesní kvalifikaci k jejímu provozování. Snad proto má profese realitního makléře tak pošramocenou pověst.
Vědoma si tohoto stavu a strachu z nepoctivých makléřů jsem se pustila do koupě své první nemovitosti sama, když mi bylo 23 let. Nabídku na prodej malého bytu ve Vršovicích přímo od majitele jsem našla v tištěné Annonci. 

Po pár letech se byt zhodnotil a za utržené peníze jsem si mohla koupit větší byt a na lepším místě. Kvalita mého života a se úplně změnila. Místo tmavého 1+1 v přízemí jsem se nastěhovala do prostorného a slunného 2+kk ve 4. patře s výhledem na město.
A realitní spirála se točila šťastně dál. Následoval velký byt v ne úplně ideální lokalitě
a po něm vysněné bydlení v moderním projektu obklopeném zelení v širším centru Prahy.

Když si představím, že v průběhu mých realitních transakcí bych narazila na nepoctivé zprostředkovatele, měla špatně stanovené ceny při prodeji, případně vážné chyby v kupních smlouvách, můj sen o bydlení by se lehce rozplynul a mě by zbyly oči pro pláč a záporné konto.

Na svém realitním příběhu jsem si vyzkoušela, jak může práce realitního makléře zcela zásadně ovlivnit osud člověka, a to způsobem podobným práci lékaře, který provádí operaci. Dnes mi je jasné, že neustálé vzdělávání, poctivost, píle a každodenní práce, jsou klíčem k úspěchu v realitním světě. Nevěřte laciným reklamním sloganům, billboardům hlásajícím jistotu či nulové provize, bez provize by žádný makléř nepřežil.

Práce makléře není vůbec jednoduchá, představa o rychlých a vysokých ziscích a prohlídkách pěkných nemovitostí je velmi vzdálená tvrdé realitě. Makléř pracující v realitní kanceláři, většinou nepobírá žádný plat, musí si platit za svou židli v kanceláři, pokrýt své náklady na sociální a zdravotní pojištění, sám si sehnat a zrealizovat zakázku, ze které mu zbude 20 - 60% z účtované provize podle modelu, ve kterém pracuje. A z toho si ještě často musí odečíst náklady na marketing, právníka, daňového poradce, školení, auto, počítač a tak dále.

Makléř pracující sólo, musí mít talent, štěstí, odhodlání, finanční zázemí, k tomu být ekonomem, právníkem, stavebním inženýrem, marketérem a psychologem. Ale hlavně, dobrý makléř, musí mít svou práci opravdu rád.

Autor: Pavla Viková, Real Estate Broker