Jak ochránit svou nemovitost před krádeží?

09.02.2024
V dnešní době je ochrana majetku před neoprávněným převodem nebo prodejem klíčová.

 Představa, že by někdo mohl "ukrást" váš dům, byt nebo pozemek, může znít jako scénář z kriminálního románu, ale je to realita, se kterou se můžeme setkat v každodenním životě.

Katastrální zákon obsahuje opatření, které mají za cíl ochránit majitele nemovitostí před takovými praktikami. Většina z vás zná 20denní lhůtu pro zápis změn v katastru nemovitostí. Během této doby mají účastníci řízení možnost vyjádřit se k navrhovaným změnám, což bezpochyby vede ke zvýšení bezpečnosti majetku. Ale co když se někdo pokusí o podvod a vydává se za vás?

Je alarmující, jak snadno mohou být zfalšovány kupní smlouvy, podpisy a dokonce i občanské průkazy. Podvodníci mohou přesměrovat doručování vaší pošty na jinou adresu, čímž vám znemožní dozvědět se o probíhajícím prodeji vaší nemovitosti. Zjistíte to až ve chvíli, kdy začnete sledovat stav vaší nemovitosti, například kvůli nezaplacené dani, ale v tu chvíli může být již pozdě.

Jak se tedy proti takovým rizikům ochránit?

 Klíčem je být informován o jakýchkoli změnách týkajících se vaší nemovitosti. Katastr nemovitostí nabízí službu "Služba sledování změn", která vám v tomto ohledu může výrazně pomoci. Pokud disponujete datovou schránkou, můžete si tuto službu zřídit online. V opačném případě je možné zažádat o ni osobně na katastrálním úřadu. Služba je aktivní ihned po zaplacení jednorázového symbolického poplatku, a informace o změnách v katastru vám mohou být zasílány prostřednictvím 

  • datové schránky
  •  e-mailu
  • SMS. SMS jsou zasílány pouze na mobilní telefon a pouze do zemí Evropské unie.

Cena za sledování  0 - 20 nemovitostí je 200 Kč, což je investice, která se rozhodně vyplatí pro zajištění klidu a bezpečnosti vašeho majetku.

Vědomost je moc, a v případě ochrany vašeho majetku to platí dvojnásob. Neignorujte možnost, že byste se mohli stát cílem podvodu, a využijte dostupných nástrojů k ochraně svého majetku. A pokud máte jakékoli otázky nebo potřebujete poradit s nemovitostí, neváhejte se na mě obrátit.