PROMĚNA, REKONSTRUKCE NEBO DEMOLICE?

01.12.2020

Sedíte doma a on-line svět Vás už nebaví, děti už neví kudy kam a v domácnosti hrozí ponorka? Přemýšlíte jak naložit s časem v době, kdy na světě řádí koronavirová pandemie a většina obyvatel naší malé země je uzavřená ve svých domovech?

Zkuste proměnu, opravy, renovaci nebo přímo rekonstrukci Vašeho bytu, domu, chaty nebo chalupy. Já jsem se jednoho dne rozhodla vylepšit svůj víkendový příbytek a druhý den bylo vymalováno. Doslova a do písmene a navíc nezůstalo jen u vymalování.

Rychlost mého rozhodnutí měla i svá úskalí. Po prvních tazích štětcem jsem zjistila, že pod moji krásnou novou barvou značky Jupol jsou zhruba další 4 nátěry, omítka se loupe a opadává. Bylo třeba odstranit všechny skoby, háčky a hřebíky a díry vyplnit sádrou. Starou omítku jsem seškrabala, stěny přetřela mýdlovou vodou (penetrační nátěr jsem i přes rady zkušenějších vynechala), provedla první nátěr, po zaschnutí sešmirglovala a znovu natřela. Bylo to náročné, ale výsledek stojí za to.

Druhý den jsem strhla starý koberec, řemeslníci podlahu vystěrkovali a položily novou krytinu. Zlikvidovali jsme starou rozvrzanou skříň i s polovinou jejího obsahu a objednali novou u českého výrobce nábytku. Nový a čistý prostor mě nabíjí energií a těším se, jak ho postupně zařídím.

Pokud se chcete pustit do proměny, větších oprav nebo rekonstrukce, nejprve zvažte, jaké jsou Vaše časové a finanční možnosti.

Existuje množství designerů, řemeslníků a odborných firem, kteří všechnu práci udělají za Vás, ale pokud stojíte o radost z manuální a kreativní práce a ještě k tomu jste z kategorie kutilů, neváhejte a začněte sami.

Při větší rekonstrukci, platí, že na první pohled neodhalíte všechny nedostatky a jejich příčiny. Proto si raději přizvěte odborníky, zaměřte se na aktuální stav základů, vlhkosti, střechy, oken, stropů, zdí, podlah a schodiště.

A nezapomeňte, že:

Rekonstrukce domu vyžaduje větší finanční obnos, čas a energii.

Vyhodnoťte, zda je rekonstrukce rentabilní (čili zda náklady vložené do rekonstrukce nebudou příliš vysoké k danému výsledku), některé objekty jsou ve špatném stavu a vyplatí se jejich demolice.

  • 95 % staveb vyžaduje schválený záměr od stavebního úřadu (ohlášení stavby či stavební povolení).
  • Je nutná projektová dokumentace pro ohlášení stavby či stavebního povolení.
  • Dokumentace musí být vytvořena autorizovanou osobou ČKAIT (Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě).
  • Proveďte průzkum objektu (stavební, radonový apod.).
  • Veškeré rekonstruované části a konstrukce musejí splňovat požadavky ČSN, což bývá u rekonstrukcí někdy problém a je to finančně nákladné.

---------------------------------------------------------------------

A co říci na závěr?
Přeji Vám hodně úspěchů a radosti z proměny Vašeho bydlení a málo nečekaných překvapení. 


K vizuálnímu členění textu slouží obrázkové sekce

Kromě nadpisů vám s členěním textu na správných místech pomohou i obrázkové sekce. Jednotlivé odstavce vašeho článku oddělte obrázky, které vhodně doplní obsah.

You can also use blockquote formatting to quote some wise words.

Váš text začíná právě zde. Klikněte a můžete začít psát. Veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit sed quia consequuntur magni.