Investice do nemovitostí v zahraničí: Byznys s vůní dobrodružství

09.05.2024


Přemýšlíte, kam dát své peníze, aby vám něco vydělaly a zároveň vás občas pohladily po duši? Co takhle investovat do nemovitostí v zahraničí? Ano, mluvíme o slunných místech jako Albánie, Malaga, Dubaj a Tenerife. Místa, kde slunce svítí a vaše peníze mohou růst tak, že i rostliny jim budou závidět. Ale pozor, není to jenom o nádherných plážích a sladkých koktejlech, tohle je vážný byzny

Miliony a procenta: Jaká je výnosnost?

Takže, co vám tyto slunné destinace nabízí? Kromě opálení také zajímavé investiční příležitosti. Na Tenerife se ceny pohybují od 5 milionů korun a výnosnost se šplhá od 7 do 20%, ale to už musíte mít opravdu štěstí. V Dubaji to není o nic horší - ceny začínají na 2,5 milionu korun a roční výnos se může vyšplhat až k 20%. To je víc než jen výhoda, to je investiční jackpot. Ovšem, je třeba zmínit, že vycházející hvězda nemovitostního nebe je nyní Albánie. Pokud vám nevadí riskovat a vsadíte si na to, že Albánie vstoupí do EU, rozhodně neproděláte. Ceny nemovitostí tu začínají už na 1,1 milionu korun a s případným vstupem do EU razantně vzrostou.

Pronájmy a výnosy: Jak získat zpět své investice?

Ale jak vyděláte peníze ve slunných královstvích? Pronájmy jsou odpověď! Investice do nemovitostí v zahraničí může přinést atraktivní výnosy z pronájmů. Ať už jste v Tenerife nebo v Dubaji, počítejte s tím, že vaše investice budou nejenom růst, ale také vám bude pravidelně přinášet peníze do kapsy. Pronájem pro turisty nebo místní rezidenty může být vaším klíčem k stabilnímu příjmu a dlouhodobému úspěchu. Pamatujte, že pronajímat nemovitost na dálku má svá úskalí. Dají se vyřešit tak, že si najmete full servisovou agenturu, která vám za měsíční poplatek vše obstará a vám chodí jen výnos. Doufejte, že obsazenost vaší nemovitosti bude téměř celoroční. Vždy si ověřte lokální legislativu, zda apartmán splňuje podmínky pro krátkodobé pronájmy a výši zdanění.

Strategie a taktika: Kdy kupovat?

Teď se můžete ptát: "Je správný čas na investici?" Představte si to jako hru na ruletu, ale s o něco vyššími šancemi na výhru. Válečný konflikt na Ukrajině může znamenat, že někteří lidé budou hledat bezpečnější přístav. Ať už chcete jenom místo na pobyt nebo chcete vydělávat na pronájmech, zahraniční nemovitosti mohou být tím, co hledáte. A pokud se ptáte, jestli je teď ten správný čas na investici, no, nikdy nevíte, kdy přijde další příležitost.

Budoucnost investic: Hrát na jistotu nebo riskovat?

A teď, co můžeme čekat do budoucna? Ačkoliv pandemie a válka světem trochu zamíchaly, investice do nemovitostí zůstávají stabilní volbou. Ceny nájemného i nemovitostí porostou, a pokud máte tu správnou nemovitost na správném místě, můžete si brzo začít vybírat úrok. Ať už jste konzervativní investor nebo riskantní hráč, investice do nemovitostí v zahraničí i v Čechách vám může přinést hezký výnos a možná i pár dobrých historek na večírku.

Čechy nebo Evropa? Kde je lepší investovat?

Pokud nemáte nemovitost v Čechách, investujte nejprve doma. Máte-li už více nemovitostí v Praze nebo krajských městech, poohlédněte se po nemovitosti v zahraničí. Diverzifikujte. Z širších ekonomických analýz vychází nejlépe Chorvatsko, pak Albánie pokud vstoupí do EU. Možná i Bosna, Gruzie, Černá Hora, Severní Makedonie.

Na příkladu ČR vidíme, že průměrná cena za 1m2 vzrostla od roku 2000 z 10 tisíc Kč/m2 na 80 000 Kč/m2, tedy 8x. 
V Praze za stejné období vzrostla cena za 1m2 6x. Nejvyšší dynamiku růstu cen zaznamenalo Ústí Nad Labem a Ostrava. Ostrava, Liberec, Hradec Králové jsou z hlediska nájmů výnosné, ale pozor nemusíte tu tak snadno získat nájemníky. Pak celá kalkulace padá a nechávat si byt prázdný není zrovna ideální.

Takže co říci na závěr? Pokud hledáte spojení slunce, moře a investičních příležitostí, zahraniční nemovitosti jsou pro vás jako stvořené. A nezapomeňte, jak se říká: "Kdo nevsadí, ten nevyhraje." Tak proč nezkusit své štěstí a investovat do kousku slunečného ráje? I když kvůli oteplování tam budete jezdit možná v zimních měsících. :)

PS: Moje srdcovka je Kostarika, má jen tu nevýhodu, že je strašně daleko. A jelikož jedna věc je ekonomie a teorie a druhá praxe, tak moje poslední investice není v subtropickém ani tropickém ráji, ale ve Stodůlkách. :))))