Nevydělávají Vám AirBnB byty v Praze?

11.09.2020

Vlastníte 1 nebo více bytů v centru Prahy? Přišli jste o většinu tržeb z krátkodobých nájmů?
Končí Vám v říjnu odklad splátek hypotéky? Odpovíte-li na všechny tři otázky kladně, pak máte nejspíš problém.

Koronavirová krize je noční můrou pro majitele investičních bytů nabízených přes AirBnB nebo Booking.com. Výpadek turistické klientely v Praze znamená skutečně velký problém pro Ty, kteří si byty na krátkodobé pronájmy pořizovali prostřednictvím úvěru.

Jako první řešení se nabízí dlouhodobý pronájem bytu. Záleží samozřejmě na tom, zda nižší nájemné pokryje Vaše výdaje na splátku úvěru a provoz.

Pokud jste využili ochranné doby k úvěru podle nového zákona (Covid-19) a banka Vaši žádost schválila, běží maximální doba ochrany od prvního dne následujícího měsíce, kdy jste o odklad splátek požádali a končí nejpozději 31. 10. 2020. To znamená, že pokud se nic nezmění, začnete platit splátky již v listopadu 2020. Podle aktuálních dat ČNB přijaly banky k 14. srpnu 396 000 (!) žádostí o odklad splátek úvěrů, schválily jich 358 000. Na hypotéky připadá 26% žádostí.

To znamená, že 93 080 osob musí obnovit splácení počínaje listopadem 2020. Pokud se turisté brzy nevrátí, lze očekávat, že vzniklou situaci budou muset investoři brzy řešit.

Rozhodnete-li se pro prodej Vaší nemovitosti na Praze 1 nebo 2, můžete v současné době počítat se 140 - 240 000 Kč/m2 podle jejího umístění a kvality. Přesnější odhad ceny Vám mohu připravit on-line a věřte, že byt prodávám vždy nejvyšší možné nabídce. Vše o mé práci najdete na mém webu www.pavlavikova.cz.

Pokud jste jako mnoho mých klientů znepokojeni současnou situací a chcete probrat možná řešení, jsem Vám ráda k dispozici a těším se na viděnou.