en-Makléři aneb hráči s osudem

02/08/2019

Nemovitost kupuje nebo prodává většina z nás jednou či dvakrát za život. Nemovitost představuje náš domov, život, utváří vzpomínky nejen na dětství a z finančního hlediska bývá to nejcennější co máme. Proto bychom měli pečlivě vážit s kým budeme spolupracovat při jejím prodeji nebo nákupu.
Paradoxně je činnost realitního makléře v Čechách živností volnou a dosud nebylo potřeba prokazovat odborné znalosti či profesní kvalifikaci k jejímu provozování. Snad proto má profese realitního makléře tak pošramocenou pověst.
Vědoma si tohoto stavu a strachu z nepoctivých makléřů jsem se pustila do koupě své první nemovitosti sama, když mi bylo 23 let. Nabídku na prodej malého bytu ve Vršovicích přímo od majitele jsem našla v tištěné Annonci. Po pár letech se byt zhodnotil a za utržené peníze jsem si mohla koupit větší byt a na lepším místě. Ptáte se jak se mi to povedlo? Jednoduše. Držím se hesla "Draho prodal, levně koupil." Kvalita mého života a se úplně změnila. Místo tmavého 1+1 v přízemí jsem se nastěhovala do prostorného a slunného 2+kk ve 4. patře s výhledem na město.
A realitní spirála se točila šťastně dál. Následoval větší byt v ne úplně ideální lokalitě
a po něm  vysněné bydlení v moderním bytovém domě obklopeném zelení v širším centru Prahy. Když si představím, že v průběhu mých realitních transakcí bych narazila na nepoctivé zprostředkovatele, měla špatně stanovené ceny při prodeji, případně vážné chyby v kupních smlouvách, můj sen o bydlení by se lehce rozplynul a mě by zbyly oči pro pláč a záporné konto.

Na svém realitním příběhu jsem si vyzkoušela, jak může práce realitního makléře  zcela zásadně ovlivnit osud člověka, a to způsobem podobným práci lékaře, který provádí operaci. Dnes mi je jasné, že neustálé vzdělávání, poctivost, píle a každodenní práce, jsou klíčem k úspěchu v realitním světě. Nevěřte laciným reklamním sloganům, billbordům hlásajícím jistotu či nulové provize, bez provize by  žádný makléř nepřežil. 

Práce makléře není vůbec jednoduchá, představa o rychlých a vysokých ziscích a prohlídkách pěkných nemovitostí je velmi vzdálená tvrdé realitě. Makléř pracující v realitní kanceláři, většinou nepobírá žádný plat, musí si platit za svou židli v kanceláři, pokrýt své náklady na sociální a zdravotní pojištění, sám si sehnat a zrealizovat zakázku, ze které mu zbude 20 - 60% z účtované provize podle modelu, ve kterém pracuje. A z toho si ještě často musí odečíst náklady na marketing, právníka, daňového poradce, školení, auto, počítač a tak dále. 

Makléř pracující sólo, musí mít talent, štěstí, odhodlání, finanční zázemí, k tomu být ekonom, právník, stavební inženýr, marketér, psycholog a hlavně, dobrý makléř, musí mít svou práci opravdu rád. 


Autor: Pavla Viková, Realitní makléřka s certifikací