en-Hledáte pronájem v Praze?

24/07/2019

Jak si pronajmout byt a co byste měli vědět o pražském realitním trhu

Otevřeně přiznávám, že jsem ráda, že nejsem na startu svého života a nemusím řešit bytovou situaci. Pryč je doba, kdy jsem si ve svých 23 letech pročetla tištěnou Annonci, zavolala na 2 inzeráty na prodej bytu a jeden z nich si vybrala a relativně snadno jej zaplatila z úspor společně s malým zadlužením v rámci rodiny.

"Krátká statistika"

Dnes si stále více lidí  nemůže dovolit koupit vlastní byt, takže si ho musí pronajmout. Podle statistiky uveřejněné v Hospodářských novinách, je v současné době  v Praze 40 zájemců o jeden byt, v případě dobrého místa (výhodná poloha, moderní vybavení atd.) Je to 600 osob!

Na druhou stranu, když jsem nedávno hledala vhodné pronájmy pro své klienty, u dražších nemovitostí nebyl vůbec problém. Máte-li dostatek financí na 2 měsíční kauci, první nájem a provizi makléře, jste pánem situace a můžete si vybírat.

"Kolik musím zaplatit za střechu nad hlavou?"

Poptávka po nájemním bydlení v České republice v posledních letech významně roste, takže se zvyšují i ​​ceny pronájmu. To platí zejména pro velká města a jejich nejbližší okolí. Poptávka po nájemním bydlení vzrostla meziročně o desítky procent, podle odpovědí realitních společností, ke kterým ČTK přistoupila. Průměrná cena za pronájem bytu 2 + 1 v panelovém domě je v Praze 15 tisíc korun bez poplatků. Cihlový byt stejné velikosti stojí 18 až 19 tisíc korun. Na konci roku 2018 činil průměrný nájem v Praze 340 Kč za metr čtvereční.

Zájem o nájemní bydlení vzrostl z několika důvodů. Důvodem je především růst cen nemovitostí. V kombinaci se zpřísněním pravidel pro poskytování hypotečních úvěrů to pro mnohé znamená znemožnění nákupu vlastního bydlení. Dalším faktorem je ekonomický růst, který zvýšil zájem o bydlení ve velkých městech.

Co optimistického říci na závěr? Vysoké ceny bytů a výdajů na pronájem možná budou znamenat méně rozvodů a rozchodů a více přátelství. Být SINGLE je dnes velmi drahé a ve dvou se nájem i hypotéka táhne lépe. :)

Držím Vám palce při hledání střechy nad hlavou!

Autor: Pavla Viková, Certifikovaná realitní makléřka